Blefaroplastyka – chirurgiczny lifting, korekcja, plastyka, operacja powiek

Wraz z wiekiem skóra traci swoją jędrność i elastyczność, tym samym uwidaczniając coraz to większe niedoskonałości. Jednym z bardziej problematycznych obszarów jest okolica oczu. Skóra w tym miejscu jest szczególnie delikatna, bardzo cienka i wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, co powoduje, że starzeje się ona dwa razy szybciej niż w innych partiach twarzy. Najczęstszymi problemami, które dotykają okolice oczu, są tzw. kurze łapki oraz opadające powieki. Wiele kobiet boryka się również z problemem nadmiaru skóry na powiekach, co często nie jest wyłącznie oznaką starzenia się skóry, ale i stanowi problem natury genetycznej. Rozwiązaniem tego typu defektów skórnych jest blefaroplastyka, czyli korekcja powiek. Jest to zabieg zaliczany do grupy chirurgicznych, wykonywany w naszej klinice medycyny estetycznej na warszawskim Bemowie przez doświadczonych lekarzy medycyny estetycznej. Chirurgiczny lifting powiek to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów operacyjnych w obrębie twarzy.

Na czym polega plastyka powiek (blefaroplastyka)?

Plastyka powiek, zwana blefaroplastyką, to zabieg chirurgiczny, który polega na korekcji ilości skóry oraz przywróceniu właściwego napięcia strukturom powięziowym, w wyniku czego skóra zyskuje młodszy wygląd. Dzięki chirurgicznej operacji powiek można skutecznie skorygować defekty spowodowane nadmiarem skóry oraz wiotkością tkanek, które odpowiadają za zmęczony wygląd okolic oczu.

Oczy są zwierciadłem duszy. Chcesz, aby zyskały młodszy wygląd?

Umów się na konsultację w naszej klinice w Warszawie

☎ (22) 126 80 08

Po co wykonuje się operację powiek?

Po 25. roku życia w organizmie ludzkim zmniejsza się ilość włókien kolagenowych, co powoduje, że skóra traci jędrność i sprężystość. Najszybciej proces ten można zauważyć w tych okolicach, w których skóra jest najcieńsza, czyli np. na powiekach. Wraz z upływem czasu słabną mięśnie odpowiedzialne za unoszenie brwi, dlatego opadająca powieka staje się bardziej wyraźna. Opadające powieki wpływają na odbiór estetyczny twarzy i nadają jej zmęczony wyraz. Na ogół plastykę powiek górnych i dolnych wykonuje się ze względów estetycznych, ale zdarza się, że blefaroplastykę oka przeprowadza się z powodu wskazań medycznych w celu poszerzenia pola widzenia i poprawy komfortu patrzenia. Wskazaniami medycznymi do przeprowadzenia plastyki powiek są: opadające powieki, woreczki tłuszczowe pod oczami czy nadmiar skóry w okolicy oczu.

Chirurgiczna korekcja powiek – wskazania

Zdaniem eksperta

Zabieg chirurgicznej blefaroplastyki wykonywany jest głównie w celu poprawienia wyglądu okolic oczu. Plastykę powiek dolnych i górnych przeprowadza się zarówno u osób starszych z widocznymi oznakami starzenia, które chciałyby nadać młodzieńczy wygląd spojrzeniu, jak i u osób młodszych, u których opadające powieki i nadmiar skóry w tym obrębie wynika z cech genetycznych – wyjaśnia chirurg i lekach medycyny estetycznej, dr n. med. Kalina Jędrzejko.

Głównymi wskazaniami do przeprowadzenia chirurgicznej blefaroplastyki są:

 • opadające powieki;
 • nadmiar skóry na powiekach;
 • przepuklina tłuszczowa powiek górnych;
 • zmarszczki na powiekach;
 • problemy z wiotką skórą powiek;
 • worki pod oczami;
 • ograniczone pole widzenia;
 • niewydolność mięśnia dźwigacza powieki górnej;
 • uczucie ciężkości powiek.

Plastyka powiek górnych i dolnych – przeciwwskazania

Zabieg chirurgicznej plastyki powiek nie powinien być przeprowadzany u pacjentów:

 • z aktywnymi infekcjami skóry;
 • w okresie ciąży i karmienia piersią;
 • z niewydolnością krążenia, cukrzycą, chorobami wątroby;
 • z nieuregulowanym ciśnieniem tętniczym;
 • z zaburzeniami krzepnięcia krwi;
 • z chorobami nowotworowymi.

Chirurgiczny lifting powiek – przygotowanie do zabiegu

Zabieg chirurgicznego liftingu powiek poprzedza konsultacja z chirurgiem, podczas której zapyta on pacjenta o wszelkie aktualne i przebyte choroby, schorzenia, przyjmowane leki oraz wykona dokumentację fotograficzną.

 Pacjenci zakwalifikowani do zabiegu mają obowiązek:

 • dwa tygodnie przed zabiegiem odstawić leki zaburzające krzepnięcie krwi;
 • około miesiąc przed operacją zrezygnować z palenia papierosów, spożywania alkoholu oraz opalania;
 • przed zabiegiem wykonać niezbędne badania, które zleci lekarz.

Jakie badania należy wykonać przed plastyką opadających powiek?

Zdaniem eksperta

Po wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań i zakwalifikowaniu do chirurgicznej blefaroplastyki pacjent musi wykonać zlecone badania krwi. Zwykle są to morfologia oraz wskaźnik krzepnięcia krwi (koagulogram). Jeżeli wyniki są w normie, ustalamy konkretny termin zabiegu – wyjaśnia chirurg i lek. medycyny estetycznej, dr n. med. Kalina Jędrzejko.

Chirurgiczna plastyka powiek górnych i dolnych – jak przebiega zabieg w naszej klinice w Warszawie?

Plastykę powiek przeprowadzamy się w znieczuleniu miejscowym. Sama procedura zabiegowa polega na wykonaniu nacięć w fałdzie powieki górnej (plastyka powiek górnych) lub w powiece dolnej pod rzęsami (plastyka powiek dolnych). Tak wykonane nacięcia zostają przedłużone w kierunku tzw. ,,kurzych łapek” (zwanych zmarszczkami mimicznymi). Poprzez nacięcia lekarz jest w stanie usunąć zbędny fragment skóry i nadmiar tkanki tłuszczowej, często koryguje on również ułożenie mięśnia okrężnego oka. Na koniec wszystkie nacięcia są zszywane bardzo cienkimi szwami, a blizny są praktycznie niezauważalne. Pacjent zgłasza się na kontrolę oraz zdjęcie szwów w 5-7 dobie po zabiegu.

Zabieg korekcji powiek dolnych z reguły wykonywany jest jednocześnie z operacją powiek górnych.

Jakich efektów można spodziewać się po chirurgicznej korekcji powiek?

Dzięki zabiegowi blefaroplastyki można uzyskać:

 • podniesienie opadających powiek;
 • usunięcie nadmiaru skóry powiek górnych;
 • bardziej promienne i młodzieńcze spojrzenie;
 • odmłodzenie wyglądu twarzy;
 • usunięcie przepuklin tłuszczowych;
 • polepszenie pola widzenia. 

 

Efekty przed i po blefaroplastyki chirurgicznej korekty powiek w Warszawie
Efekty przed i po blefaroplastyki chirurgicznej korekty powiek w Warszawie
Efekty przed i po blefaroplastyki chirurgicznej korekty powiek w Warszawie
Efekty przed i po blefaroplastyki chirurgicznej korekty powiek w Warszawie

 

Jakie są zalecenia po zabiegu chirurgicznej blefaroplastyki?

Pacjent do domu wraca już tego samego dnia. Nie ma potrzeby pozostawiania w klinice dłużej. Zaleca się jednak, aby po zabiegu blefaroplastyki nie prowadzić pojazdów mechanicznych przez około 24 godziny. W pierwszych trzech dobach od zabiegu pacjent może odczuwać ból, a na skórze pojawia się także opuchlizna. Zaleca się wówczas stosowanie zimnych kompresów. Dodatkowo chirurg może zlecić używanie kropli oraz maści do oczu. Obrzęk zwykle utrzymuje się od 3 do 5 dni, jeśli usuwano samą skórę, a nawet do dwóch tygodni, jeżeli wycinano też tkankę tłuszczową – jest to jednak całkowicie normalne zjawisko i nie powinno wzbudzać niepokoju. Przez ten czas nie należy wykonywać żadnych ćwiczeń fizycznych. Od samego początku po chirurgicznej plastyce powiek należy również dbać o odpowiednią ochronę skóry przed słońcem – w tym celu zaleca się stosować kremy z wysokimi filtrami. Przez kilka dni po zabiegu blefaroplastyki niewskazane jest także noszenie soczewek kontaktowych, ponieważ mogą powodować wysuszenie i podrażnienie oka. Do pracy można wrócić po upływie około 1 – 2 tygodni. W tym czasie następuje gojenie powiek.

Usuwanie szwów po chirurgii plastycznej powiek

Zwykle po upływie około 5-7 dni pacjent zgłasza się na usunięcie szwów, jeżeli nie zastosowano szwów wchłanialnych. Blizny po zabiegu plastyki powiek dolnych przy obecnie stosowanych technikach pozostają praktycznie niewidoczne.

Możliwe efekty uboczne i powikłania po plastyce opadających powiek

Jak w przypadku każdej operacji również w przypadku blefaroplastyki mogą pojawić się pewne powikłania lub działania uboczne. Jednak doświadczenie lekarzy oraz zespołu medycznego, stosowanie sprawdzonych metod i procedur zabiegowych oraz wysokiej jakości sprzętu sprawią, iż prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest niskie.

Możliwe powikłania po zabiegu blefaroplastyki:

 • widoczne blizny;
 • krwawienie;
 • obrzęk, zasinienie, ból;
 • infekcje;
 • problemy z gojeniem się ran;
 • zmniejszona lub zwiększona wrażliwość czuciowa;
 • asymetria powiek;
 • trudności w zamknięciu powiek;
 • zespół suchego oka;
 • opadanie powieki;
 • reakcja alergiczna.

Kiedy widoczne są efekty zabiegu plastyki powiek górnych?

Pełne efekty zabiegu korekcji powiek widoczne są po upływie kilku tygodni. Dopiero wtedy można ocenić symetrię blizn pooperacyjnych, kształt oczu oraz wyraz twarzy. W większości przypadków zarówno lekarz, jak i pacjent są zadowoleni z ostatecznych efektów. To, co ważne, to fakt, że efekty są trwałe.

Chcesz pozbyć się nadmiaru wiotkiej skóry z powiek?

Umów się na konsultację w naszej klinice

(22) 688 72 10

Plastyka powiek w klinice FabSkin – cennik

Blefaroplastyka – chirurgiczna korekta powiek
Cena
Plastyka powiek górnych   4000 zł
Wtórna plastyka powiek górnych   5000 zł
Plastyka powiek dolnych  5000 zł
Wtórna plastyka powiek dolnych  6000 zł
Plastyka powiek górnych i dolnych  8000-9000 zł

W cenę zabiegów chirurgii plastycznej powiek wliczono koszt: konsultacji, wizyt kontrolnych, opatrunków, zdjęcia szwów.